Rusza OTOMOTO Pay - pierwsze zintegrowane z platformą motoryzacyjną narzędzie do finansowania

Rusza OTOMOTO Pay - pierwsze zintegrowane z platformą motoryzacyjną narzędzie do finansowania

Rusza OTOMOTO Pay, rozwiązanie do finansowania zakupu samochodów, w pełni zintegrowane z platformą łączącą sprzedających i kupujących - OTOMOTO. Narzędzie pozwala na błyskawiczne uzyskanie finansowania na zakup samochodu lub innego pojazdu po uprzedniej weryfikacji ofert 18 banków i innych instytucji finansowych, i dopasowaniu propozycji do potrzeb użytkownika na bazie autorskiego narzędzia oceny zdolności kredytowej. OTOMOTO Pay pozwala także na weryfikację historii pojazdów, których zakup bierze pod uwagę wnioskodawca oraz włączenie do raty kredytu lub leasingu ubezpieczenia i rocznej gwarancji na nieprzewidziane naprawy.

Za stworzenie technologii fintech i obsługę procesu odpowiada Carsmile, który od kwietnia 2022 roku prowadzi pilotaż projektu. Do tej pory do klientów trafiło finansowanie o łącznej wartości prawie 100 milionów złotych. Plany na przyszły rok obejmują uruchomienie 300 milionów złotych finansowania, a także pozyskiwanie kolejnych partnerów i pogłębianie współpracy z dotychczasowymi instytucjami współpracującymi. Carsmile to e-platforma zajmująca się długoterminowym wynajmem aut w abonamencie, należąca do Grupy OLX.

Szeroka oferta 18 podmiotów finansowych i minimum formalności

OTOMOTO Pay daje klientom szeroki wybór opcji finansowania od 18 instytucji finansowych, w tym banków - m.in. PKO Leasing, BNP Paribas, Alior Bank, Alior Leasing, Santander Consumer Financial Solutions, Santander Consumer Multirent, Raiffeisen, Cofidis, Inbank, Arval i Brutto.pl. Część współpracujących z platformą podmiotów przygotowała już zindywidualizowane rozwiązania dla klientów. Narzędzie analizując sytuację wnioskodawcy, zadeklarowaną wysokość wkładu własnego oraz wartość i wiek samochodu, którym zainteresowany jest klient, dopasuje i zarekomenduje najkorzystniejszą ofertę kredytu lub leasingu i pozwoli z poziomu strony złożyć wniosek o finansowanie do jednej, wybranej instytucji. ​

  • OTOMOTO Pay maksymalnie uprości procedurę uzyskiwania kredytu od wiarygodnych i sprawdzonych podmiotów finansowych, pozwoli uniknąć szumu informacyjnego i licznych rozmów z konsultantami proponującymi wiele różnych, często skomplikowanych rozwiązań oraz da pewność, że zaproponowane warunki kredytu, czy leasingu będą w obecnej sytuacji najkorzystniejsze dla klienta - mówi Łukasz Domański, CEO w Carsmile.

Przed selekcją i dopasowaniem oferty do użytkownika, narzędzie automatycznie sprawdzi zdolność kredytową wnioskodawcy, nie wpływając na wartość jego scoringu w Biurze Informacji Kredytowej. Po złożeniu wniosku przez użytkownika bezpośrednio z poziomu strony otomotopay.pl, pieniądze trafią na jego konto nawet w ciągu kilkunastu minut - czas uzależniony jest od działania podmiotu, do którego trafi wniosek.

Raporty stanu technicznego pojazdu

W ramach usługi klient otrzyma możliwość wygenerowania 3 raportów historii pojazdu przygotowywanych przez firmę autoDNA. Decyzja o zakupie konkretnego modelu może zostać podjęta na tej podstawie nawet po przyznaniu środków na finansowanie auta.

Dostęp do środków na zakup samochodu przed ostateczną decyzją o dokonaniu transakcji odpowiada potrzebom użytkowników. 47% Polaków deklaruje, że kwestię budżetu i finansowania samochodu uwzględnia w pierwszej kolejności przed wyborem konkretnej marki i modelu, a kolejne 37% równocześnie przed decyzją o zakupie ustala finansowanie i markę pojazdu - wynika z badania przeprowadzonego dla OTOMOTO przez Minds & Roses w grudniu 2022 roku.

Ubezpieczenie i roczna gwarancja na naprawy

Klienci korzystający z finansowania za pośrednictwem OTOMOTO Pay zyskają dodatkowo możliwość włączenia do raty kredytu lub leasingu ubezpieczenia samochodu, na którego zakup się zdecydują. Narzędzie zarekomenduje najkorzystniejszą ofertę OC/AC, wybraną spośród propozycji 15 towarzystw ubezpieczeniowych współpracujących z porównywarką Punkta. Dodatkową możliwością jest zaszycie w racie rocznej gwarancji na nieprzewidziane naprawy, realizowane zgodnie z wytycznymi producenta samochodu, zapewnianej przez firmę Defend Insurance.

Scan&Buy - car-fintech także przy zakupach offline

Wkrótce po premierze rozwiązania użytkownicy uzyskają dostęp do komplementarnego narzędzia typu car-fintech: Scan&Buy. Rozwiązanie na podstawie skanu tablicy rejestracyjnej pojazdu lub kodu QR w dowodzie rejestracyjnym określi rynkową cenę samochodu i automatycznie zaproponuje użytkownikowi możliwości jego finansowania z OTOMOTO Pay. Scan&Buy rozszerzy możliwości finansowania, pozwalając na jego wykorzystanie także podczas zakupu bez pośrednictwa platformy OTOMOTO.

OTOMOTO Pay to pierwsze narzędzie typu embedded finance na platformie związanej z motoryzacją w Unii Europejskiej. Na świecie działa zaledwie kilka podobnych rozwiązań przy serwisach automotive. Integracja z OTOMOTO umożliwi uzyskanie finansowania nie tylko na zakup samochodów, ale też motocykli, czy maszyn rolniczych i ciężkich dostępnych na platformie. Uzyskanie finansowania będzie możliwe przy zakupie pojazdów zarówno od sprzedawców indywidualnych i niewielkich dealerów, którzy nie współpracują z żadnym podmiotem finansowym, jak i przez większych sprzedawców, którzy wystawiają swoją ofertę w OTOMOTO.

Do 31 marca 2023 roku narzędzie OTOMOTO Pay będzie dostępne losowo przy 50% ogłoszeń w OTOMOTO. Do tego momentu finansowanie będzie dostępne dla wszystkich za pośrednictwem strony otomotopay.pl. Po okresie przejściowym, od kwietnia 2023 roku, także z poziomu platformy OTOMOTO, z OTOMOTO Pay będą mogli skorzystać wszyscy użytkownicy.

Magda Worytko PR Manager, OTOMOTO
13122022_Rusza OTOMOTO Pay - pierwsze zintegrowane z platformą motoryzacyjną narzędzie do finansowania.docx 31 KB OTOMOTO Pay.png 2 MB

 

Więcej o OTOMOTO

OTOMOTO to wiodący w Polsce ogłoszeniowy portal motoryzacyjny. W 2021 roku każdym miesiącu odwiedza go średnio prawie 8 milionów internautów, którzy poszukują w nim samochodów, motocykli, pojazdów użytkowych i maszyn ciężkich. Generują przy tym niespełna 400 milionów odsłon (Gemius).