Polacy realizują plany zakupu samochodu - motoryzacyjne podsumowanie maja w raporcie OTOMOTO Insights

Polacy realizują plany zakupu samochodu - motoryzacyjne podsumowanie maja w raporcie OTOMOTO Insights

Sprzyjająca koniunktura, stabilna inflacja i rosnąca konsumpcja w maju przełożyła się na prawie ¼ więcej zarejestrowanych samochodów (w porównaniu do poprzedniego roku) - wynika z  raportu OTOMOTO Insights, podsumowującego ostatni miesiąc na rynku motoryzacyjnym na podstawie danych własnych platformy, a także informacji z CEPiK, GUS i NBP.

Polacy chętnie kupują samochody, a najwyższy wzrost rejestracji w ostatnich miesiącach widać w przypadku aut używanych - w maju zarejestrowano aż 27% więcej używanych samochodów niż w tym samym czasie rok wcześniej. Wzrosty dotyczą także wśród poszukujących samochodu - wg Google Analytics w maju platformę OTOMOTO odwiedziło prawie 18 milionów użytkowników.

Premierowa, miesięczna odsłona raportu OTOMOTO Insights prezentuje sytuację na rynku motoryzacyjnym w minionym miesiącu bieżącego roku. Cały raport można przeglądać online na stronie: otomotoinsights.pl

Ponad ⅓ wzrostu sprzedaży detalicznej w motoryzacji

Utrzymujące się w ostatnich miesiącach, pozytywne nastroje konsumentów oraz chęć zakupu nowego samochodu sprawiają, że sprzedaż detaliczna aut rośnie znacznie wyraźniej niż innych dóbr konsumpcyjnych - w kwietniu wskaźnik sprzedaży samochodów, motocykli i części przewyższał wynik z zeszłego roku aż o 38%. Składa się na to stosunkowo niski poziom sprzedaży aut w analogicznym okresie w zeszłym roku, ale wyraźny jest tu także efekt wysokiej dynamiki wzrostu realnych wynagrodzeń. 

  • Deklaratywna chęć zakupu samochodu, wyrażana przez ponad 9% Polaków w ankiecie GUS z początku roku okazała się więcej niż “noworocznym marzeniem”. W kolejnej ankiecie z kwietnia 2024 wciąż wyrażamy zamiar zakupu pojazdu w ciągu kolejnych 12 miesięcy, a kolejne rekordy rejestracji aut w maju i kwietniu potwierdzają, że realizujemy swoje plany - podkreśla Agnieszka Czajka, general manager OTOMOTO. 

Rosnąca podaż odpowiada na wysoki popyt

W maju, podobnie jak w poprzednich miesiącach, na OTOMOTO pojawiało się ponad 20% ogłoszeń więcej niż w analogicznym okresie w poprzednim roku (opierając się na liczbie dziennych, aktywnych ogłoszeń na platformie). Zdecydowanie najwięcej ofert dotyczyło samochodów z silnikiem benzynowym (53%), dalej z dieslem (40%), 5% ogłoszeń obejmowało samochody hybrydowe, a 2% - elektryki. Najwięcej samochodów - bo ponad 30% wszystkich ofert - stanowiły pojazdy wystawione w cenie mieszczącej się w granicach między 20 a 50 tysięcy złotych.

Wysokiej podaży odpowiadał popyt - ponad 18 milionów użytkowników w ciągu miesiąca (zgodnie z danymi z Google Analytics), spędzało na stronie niemal 11 minut przeglądając w tym czasie średnio około 14 stron z ogłoszeniami. Osoby najlepiej znające swoje potrzeby i wykorzystujące w tym celu filtry na platformie w większości precyzyjnie określały markę (83% wyszukiwań) i model (70% wyszukiwań) samochodu, rzadziej wskazując m.in. maksymalny wiek auta (32% wyszukiwań) czy preferowany rodzaj paliwa (29% wyszukiwań). 

Droższe samochody i wyższe wartości kredytów

W maju 2024 r., porównaniu do poprzedniego miesiąca średnia cena aut wystawianych na OTOMOTO i OLX była stabilna. Nieznacznie wzrosła natomiast mediana cen w aż 14 województwach - to oznacza powiększanie się oferty droższych modeli samochodów. Najwyraźniejsze wzrosty widać w Wielkopolsce, gdzie środkowa wartość samochodów wystawionych w województwie w maju była wyższa o 1601 zł niż w kwietniu, a w województwie pomorskim mediana w maju była wyższa niż w kwietniu o 1,5 tys. zł. Jedynymi województwami, w których nie zanotowano wzrostu mediany cen wystawionych samochodów w maju były Lubuskie i Podlaskie.

Równolegle ze stabilizacją sytuacji gospodarczej rosną wartości kredytów zaciąganych na zakup samochodu. Według danych OTOMOTO Pay, średnia wartość zobowiązań sięga już niemal 43 tys. zł i jest najwyższą raportowaną kwotą z ostatnich 12 miesięcy. Najwyższe kwoty kredytów na zakup samochodu dotyczą osób w wieku 40-49 lat, z kolei najniższe finansowanie wybierają najmłodsi kierowcy, poniżej 20 roku życia. 

Magda Worytko PR Manager, OTOMOTO

 

 

 

Więcej o OTOMOTO

OTOMOTO to platforma należąca do Grupy OLX, skupiająca wokół siebie ekosystem narzędzi wspierających w zakupie i sprzedaży samochodów osobowych i dostawczych, a także pojazdów ciężkich i maszyn rolniczych oraz części motoryzacyjnych. Co miesiąc z platformy korzysta prawie 14 milionów użytkowników według uśrednionych danych z okresu lipiec-grudzień 2023 (dane Google Analytics).