mOTO temat: Bez elektromobilności stracimy pozycję lidera - 
Agnieszka Czajka rozmawia z Maciejem Mazurem w nowym formacie wideocastów

mOTO temat: Bez elektromobilności stracimy pozycję lidera - Agnieszka Czajka rozmawia z Maciejem Mazurem w nowym formacie wideocastów

Choć rozporządzenie AFIR może się wydawać zwykłym, technologicznym wyzwaniem związanym z rozbudową infrastruktury, okazuje się, że jego niepodjęcie może mieć poważne skutki gospodarcze dla Polski. O tym, czego nam brakuje, by elektromobilność stała się elementem codzienności, dlaczego kluczowe są kadry oraz jak rozwija się aftersales w kategorii pojazdów EV, rozmawiała Agnieszka Czajka, General Manager OTOMOTO i prowadząca autorski format marki „mOTO temat”, z Maciejem Mazurem - prezesem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) i prezydentem AVERE. Patronem medialnym cyklu jest Business Insider Polska.

„mOTO temat” to cykl rozmów Agnieszki Czajki z ekspertami ze świata motoryzacji. Spotkania krążą wokół tematów związanych z bieżącą sytuacją na rynku, wyzwań, które stawia przed branżą m.in. legislacja oraz prognoz, które mają szansę stać się motoryzacyjną codziennością w przyszłości.

Agnieszka Czajka, pełni funkcję general managera OTOMOTO, a w branży motoryzacyjnej jest aktywna od ponad dekady. Wcześniej w ramach Volkswagen Group Polska była związana Porsche. Doświadczenie pozwala jej na strategiczne łączenie priorytetów kupujących i sprzedających samochody oraz bieżącą analizę potrzeb wszystkich uczestników rynku, dzięki holistycznemu spojrzeniu na dane pochodzące z OTOMOTO.

Do pierwszego odcinka cyklu Agnieszka Czajka zaprosiła Katarzynę Sobótkę, ekspertkę w dziedzinie elektromobilności i innowacji w energetyce. Gościem najnowszego odcinka „mOTO tematu” jest Maciej Mazur. Z prezesem PSPA i prezydentem AVERE jednocześnie, tuż przed Kongresem Nowej Mobilności, Agnieszka Czajka rozmawia o gotowości Polski na nieuniknioną elektromobilną transformację rynku motoryzacyjnego, którą determinują nie tylko przepisy wprowadzane przez Unię Europejską, ale także konieczność utrzymania konkurencyjnej pozycji polskiej gospodarki.

  • To ogromna przyjemność rozmawiać z liderami rynku o przyszłości branży, którą wspólnie tworzymy. Spotkanie z każdym gościem „mOTO tematu” pozwala zyskać nową perspektywę w myśleniu o motoryzacji i daje wyjątkową okazję do dyskusji o motoryzacyjnych wyzwaniach, stojących w bliskiej i nieco dalszej perspektywie zarówno przed biznesem, jak i kierowcami w Polsce. Wierzę, że wszystkie pozytywne zmiany zaczynają się od inspirujących dyskusji i cieszę się, że okazję do ich prowadzenia stwarza format „mOTO temat” - mówi Agnieszka Czajka, General Manager OTOMOTO i prowadząca wideocast.

Maciej Mazur gościem Agnieszki Czajki w „mOTO temat”

W drugim odcinku formatu „mOTO temat”, nad którym patronat medialny objął Business Insider Polska, rozmowa toczy się wokół przyszłości elektromobilności i perspektyw, które wynikają m.in. z wprowadzanego przez Unię Europejską prawa. Pod koniec lipca br. Rada UE przyjęła ostateczne zapisy rozporządzenia o infrastrukturze paliw alternatywnych, których głównym celem jest wsparcie rozwoju elektromobilności i upowszechnienie samochodów elektrycznych w Unii Europejskiej. Wśród wyzwań jakie wprowadzają nowe regulacje znalazły się między innymi rozmieszczenie ładowarek na trasach głównych nie rzadziej niż co 60 km i uproszczenie systemu płatności za korzystanie z ładowarek.

W rozmowie eksperci poruszają także temat rynku używanych aut elektrycznych i ich serwisowania. Z badania, które przytoczyła Agnieszka Czajka, zrealizowanego w tym roku przez OTOMOTO wynika, że już 28% Polaków jest gotowych sięgnąć po używany samochód elektryczny. Rozmówcy odnieśli się do głównych barier wpływających na podaż elektryków, w tym potrzeby wprowadzenia dopłat do używanych EV oraz roli firm ubezpieczeniowych w kontekście rozwoju elektromobilności.

Zapisy w rozporządzeniu AFIR dotykają też infrastruktury transportu drogowego, w którym zatrudnionych jest w nim około miliona Polaków. Agnieszka Czajka i Maciej Mazur odnosząc się do prognoz mówiących o tym, że elektryczne samochody ciężarowe w niedalekiej przyszłości staną się tańsze w użytkowaniu od diesli, podkreślali, że przyjęcie kierunku elektryfikacji floty samochodów ciężarowych pozostaje nie tylko wyzwaniem, ale warunkiem koniecznym do utrzymania konkurencyjności gałęzi na arenie międzynarodowej.

Nowa technologia wymaga nowych umiejętności, czasem też nowych zawodów, a przykładem tego, jak procedury i kompetencje gonią za rozwojem technologii jest szkolenie mechaników. Jednak na tym dynamicznie zmieniającym się rynku potrzeba również managerów. Gość programu „mOTO temat” tłumaczył, jaką rolę w kształceniu kadr przyjmuje Politechnika Warszawska i dlaczego to projekt długofalowy.

Cała rozmowa Agnieszki Czajki i Macieja Mazura o elektromobilności jest dostępna na YT OTOMOTO: https://www.youtube.com/watch?v=aISIUxvdWcU.

19092023_mOTO temat Bez elektromobilności stracimy pozycję lidera - Agnieszka Czajka rozmawia z Maciejem Mazurem w nowym formacie wideocastów_informacja prasowa.docx 31 KB
Magda Worytko PR Manager, OTOMOTO

 

Więcej o OTOMOTO

OTOMOTO to wiodący w Polsce ogłoszeniowy portal motoryzacyjny. W 2021 roku każdym miesiącu odwiedza go średnio prawie 8 milionów internautów, którzy poszukują w nim samochodów, motocykli, pojazdów użytkowych i maszyn ciężkich. Generują przy tym niespełna 400 milionów odsłon (Gemius).