Skip to Content
“Ile jest wart Twój samochód?” - OTOMOTO pomoże klientom w wycenie samochodu przed sprzedażą

“Ile jest wart Twój samochód?” - OTOMOTO pomoże klientom w wycenie samochodu przed sprzedażą

OTOMOTO przygotowało funkcję wspierającą kierowców w wycenie ich samochodu przed sprzedażą. Narzędzie analizuje oferty konkretnych modeli i marek o zbliżonych danych technicznych, uwzględniając zarówno aktywne ogłoszenia, jak i te, które pojawiły się w portalu w ciągu ostatnich tygodni. Korzystając z bezpłatnego narzędzia użytkownicy otrzymają informację o widełkach cenowych, w jakich w obecnej sytuacji rynkowej, mieszczą się wystawione na sprzedaż podobne pojazdy.

Aby wycenić samochód za pomocą bezpłatnego narzędzia, należy wejść na stronę otomoto.pl, przejść na drugą stronę listy ogłoszeń (wszystkich, lub wybranego modelu pojazdu) i na szóstej pozycji w liście odnaleźć sekcję “Ile jest wart Twój samochód?”. Następnie, po wypełnieniu podstawowych informacji na temat samochodu - rok produkcji i marka - przejść do drugiej części formularza, obejmującej bardziej szczegółowe dane pojazdu - model, typ nadwozia, przebieg, rodzaj paliwa i moc. Do zakończenia procesu wyceny niezbędne jest określenie swojego statusu sprzedawcy - prywatnego lub profesjonalnego.

Na podstawie danych z formularza oraz analizy aktywnych i archiwalnych ogłoszeń o sprzedaży modeli o podobnych danych technicznych, użytkownicy otrzymają widełki cenowe, w których mieści się ich samochód. Okno z wyceną umożliwi bezpośrednie przejście do panelu publikacji ogłoszenia w serwisie OTOMOTO lub pozwoli uzyskać natychmiastową ofertę zakupu samochodu przez serwis 321 Sprzedane!

  • Ocena realnej wartości używanego samochodu, nieraz darzonego dużym sentymentem, bez wsparcia odpowiednich narzędzi, jest naprawdę trudna. Nowa funkcja ma pomóc tym, którzy po latach użytkowania auta, chcą je sprzedać, ustalając cenę w oparciu o najbardziej aktualne informacje z rynku. Wycena oparta o analizę danych przez algorytm będzie bardziej obiektywna, niż niejedna porada w tym zakresie udzielona przez “znajomego znajomego” - mówi Agnieszka Czajka, General Manager OTOMOTO, nawiązując do ostatniej kampanii marki.

Informacje o średniej cenie dla konkretnych modeli aktualizowane są co dwa tygodnie. Algorytm do wyliczenia średniej bierze pod uwagę oferty opublikowane w ciągu ostatnich 30 dni w przypadku najpopularniejszych modeli, a przy mniej popularnych samochodach, analizuje dane z ogłoszeń, które pojawiły się w portalu w ciągu minionych 6 miesięcy.

Z badania Minds & Roses przeprowadzonego listopadzie 2021 roku wynika, że osoby zdecydowane na zakup nowego samochodu, ze swojego dotychczasowego pojazdu korzystały niemal 6 lat. W tej sytuacji naturalny jest więc brak bieżącej znajomości warunków rynkowych i obecnych średnich cen samochodów używanych. Obecnie na cenę samochodów – oprócz biegu czasu, wpływa dodatkowo kilka niezwykle silnych czynników zewnętrznych – pandemia, wojna w Ukrainie, a także idące za nimi inflacja i kryzys energetyczny. Wszystkie te czynniki łącznie trzeba brać pod uwagę wystawiając samochód na sprzedaż.

Narzędzie ​ wyceny pojazdu stanowi rozwinięcie znanej użytkownikom OTOMOTO funkcji “Szacunek ceny”, która pojawia się w formie ikony przy ogłoszeniach w serwisie, informując, czy zaproponowana przez sprzedającego cena danego samochodu plasuje się poniżej, powyżej lub w granicach średniej dla podobnych modeli.

24102022_Ile wart jest Twój samochód - OTOMOTO pomoże klientom w wycenie samochodu przed sprzedażą.docx 31 KB Car Valuation Tool.png 53 KB

 

Więcej o OTOMOTO

OTOMOTO to wiodący w Polsce ogłoszeniowy portal motoryzacyjny. W 2021 roku każdym miesiącu odwiedza go średnio prawie 8 milionów internautów, którzy poszukują w nim samochodów, motocykli, pojazdów użytkowych i maszyn ciężkich. Generują przy tym niespełna 400 milionów odsłon (Gemius).