Poniedziałek 13 Lutego 2017

Suzuki, Jeep czy Toyota? Ulubione auta terenowe Polaków - ranking OTOMOTO.

Miłośnicy bezdroży w minionym roku mogli znaleźć w serwisie OTOMOTO ponad półtora miliona ogłoszeń samochodów w kategorii auta terenowe. To Suzuki Grand Vitara według użytkowników okazał się idealnym kandydatem do wspólnych przygód w terenie. Sprawdziliśmy nie tylko za co uwielbiamy terenówki ale również jak odróżnić je od popularnych SUVów.

SUV czy auto terenowe?

 

Mimo swojego przeznaczenia auta terenowe bardzo często bywają utożsamiane i wrzucane do jednego worka z SUVami, którymi chętnie poruszamy się po mieście. O ile SUVy możemy potraktować jako modele uniwersalne, które sprawdzą się zarówno jako auta rodzinne, miejskie czy biznesowe to terenówki nigdy nie będą na tyle funkcjonalne. Ich przeznaczeniem jest przygoda - dreszczyk emocji podczas pokonywania przeszkód terenowych.

 

“Różnica to przede wszystkim konstrukcja auta, o ile dla użytkowników aut typu SUV czy crossover najważniejsza jest widoczność z wysoko posadowionego fotela i systemy wspomagające kierowcę w trudniejszych warunkach, o tyle w przypadku auta terenowego zazwyczaj zasadniczą różnicą jest jego konstrukcja i sposób napędzania 4x4. Przyjęło się że auto terenowe to takie wyposażone w ramę, która pozwala na usztywnienie nadwozia podczas jazdy w cięższym terenie jak i sam sposób napędu - auto wyposażone w reduktor. Do auta wyposażonego w ramę łatwiej będzie też zamontować wyciągarkę, mocne zderzaki czy progi. A reszta - im prostsza tym lepsza.. Wszystko inne jest już wyborem kupującego - dla podróżujących daleko - nie bez znaczenia będzie komfort podróżowania jak i prędkości, które pozwolą na szybkie połykanie kilometrów dojazdowych - przecież do tak popularnego celu jak np. Maroko trzeba przejechać przez całą Europę. - mówi Krzysztof Czajkowski z portalu turysty Off-Road i SUV - turystyka4x4.pl.

 

Zainteresowanie autami terenowymi

 

Terenówki uplasowały się na szóstym miejscu zaraz po popularnych SUVach i Coupé - stanowią prawie 6% wśród wszystkich zapytań użytkowników serwisu z uwzględnieniem typu nadwozia. Internauci mogli w ubiegłym roku wybierać spośród ponad półtora miliona ogłoszeń dostępnych w serwisie. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze auta terenowego oraz za co użytkownicy kochają modele terenowe zapytaliśmy eksperta:

 

“Miłośnicy wypraw terenowych czy poruszania się "poza drogami" powinni zwrócić uwagę na jakość wykonania auta oraz jego stan mimo upływu wieku, bo co ważne, dla prawdziwego pożeracza bezdroży w ponad 90% grę wchodzi zakup auta używanego. To używane a dla niektórych leciwe nawet auta reprezentują "starą szkołę" projektowania pojazdów. Proste elementy, wytrzymałe ale i łatwe w naprawach oraz z rozbudowanym dostępem do części zamiennych. Takie prawo - jak ma się zepsuć, nigdy nie zepsuje się na parkingu pod domem ale raczej w odległych od cywilizacji bezdrożach” - mówi Krzysztof Czajkowski z portalu turystyka4x4.pl.

 

Grand Vitara najchętniej poszukiwanym modelem

 

Najczęstsze zapytania pojawiające się w wyszukiwarce serwisu w kategorii auta terenowe  dotyczyły modelu Suzuki Grand Vitara często widywanego na polskich ulicach. Na drugim miejscu znalazła się Toyota RAV4 a na trzecim stylowa Honda CR-V. Pierwszą dziesiątkę zamykają Jeep Grand Cherokee oraz Toyota Land Cruiser.Tab. 1.  Najczęściej wyszukiwane modele wśród aut terenowych.

 

Marka

Model

Udział wyszukań modelu [%]

1

Grand Vitara

Suzuki

4,7%

2

RAV4

Toyota

3,7%

3

CR-V

Honda

2,0%

4

Sportage

Kia

2,0%

5

Pajero

Mitsubishi

1,7%

6

X3

BMW

1,4%

7

Tucson

Hyundai

1,3%

8

Vitara

Suzuki

1,3%

9

Grand Cherokee

Jeep

1,3%

10

Land Cruiser

Toyota

1,2%

Źródło: Statystyki serwisu OTOMOTO (2016)

*Ranking powstają w oparciu o wyszukania użytkowników w kategorii “Auta terenowe”

 

Toyota i Suzuki wygrywają w rankingu marek

 

O podium wśród marek produkujących auta z nadwoziem przygotowanym do pokonywania przeszkód walczą Toyota i Suzuki - pierwsza marka jest najchętniej poszukiwana przez użytkowników serwisu, druga natomiast najczęściej oferowana przez sprzedawców. Chętnie sprzedawane są również modele marki Jeep wystawiane przez 10,7% ogłoszeniodawców.Tab. 2. Najpopularniejsze marki aut terenowych.

      

Najczęściej Wyszukiwana Marka

Udział wyszukań modelu [%]

Najczęściej Wystawiana Marka

Udział wyszukań modelu [%]

1

Toyota

6,97%

Suzuki

14,8%

2

Suzuki

6,38%

Jeep

10,7%

3

Mercedes-Benz

5,74%

Toyota

9,2%

4

Nissan

5,63%

Land Rover

9,2%

5

Mitsubishi

4,34%

Nissan

8,8%

Źródło: Statystyki serwisu OTOMOTO (2016)

*Ranking powstają w oparciu o wyszukania użytkowników w kategorii “Auta terenowe”

 

Suzuki Grand Vitara poza konkurencją

 

Niespodzianek nie ma - zarówno najczęściej wyszukiwanym modelem jak i najczęściej sprzedawanym modelem jest Suzuki Grand Vitara. Jak widać model ten bardzo przypadł do gustu Polakom - szczególnie często oferowany są auta wyprodukowane w 2006 roku które kosztują mniej średnio 27 tysięcy złotych. Zdecydowanie taniej możemy kupić popularnego Jeep’a Cherokee, który zajął drugie miejsce w rankingu (najczęściej oferowany rocznik to 2006). Ostatni model w pierwszej trójce to popularna Toyota RAV4 - szczególnie popularny jest rocznik 2004.Tab. 3. Najczęściej wystawiane modele wśród aut terenowych.

  

Marka

Model

Udział wystawień modelu [%]

Najpopularniejszy rocznik

Średnia cena dla rocznika [zł]

1

Grand Vitara

Suzuki

7,3%

2006

26 629,72

2

Grand Cherokee

Jeep

5,5%

2002

17 266,71

3

RAV4

Toyota

5,1%

2004

21 469,53

4

Pajero

Mitsubishi

4,9%

2001

17 765,43

5

Freelander

Land Rover

3,8%

2001

9 339,94

6

Land Cruiser

Toyota

3,5%

2005

52 489,64

7

Cherokee

Jeep

2,8%

2004

17 804,30

8

Jimny

Suzuki

2,8%

2006

21 323,96

9

Patrol

Nissan

2,6%

2000

27 284,74

10

Vitara

Suzuki

2,6%

1997

9 568,15

Źródło: Statystyki serwisu OTOMOTO (2016).

*Ranking powstają w oparciu o ogłoszenia zamieszczane przez użytkowników w kategorii “Auta terenowe”Latem i jesienią szuka się najłatwiej

 

Liczba ofert sprzedaży aut terenowych zaczyna wzrastać w lipcu i sierpniu. Najwięcej ogłoszeń pojawia się natomiast w miesiącach jesiennych - wrześniu i październiku.

Autor: Natalia Syguła

 

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Ilustracje

O nas

Serwis OTOMOTO działa już od 12 lat. Jesteśmy liderem na rynku ogłoszeń motoryzacyjnych w Polsce. Od początku naszej działalności przyświecał nam jasny cel – zadowolenie klienta. Nasz zespół to ludzie, dla których pasją jest tworzenie rozwiązań, pomagających kupować i sprzedawać pojazdy. Naszym priorytetem jest ciągły wzrost wiarygodności, dlatego nieustannie dążymy do budowania wzajemnego zaufania. OTOMOTO to nie tylko ogłoszenia. To także wiedza i unikalne statystyki, z których korzystają dziennikarze i profesjonaliści branży motoryzacyjnej.