Poniedziałek 6 Lutego 2017

Miejskie auto okiem kobiet związanych z branżą motoryzacyjną - ranking OTOMOTO.

Kobiety szukają idealnego auta inaczej niż mówią utarte stereotypy – wcale nie kolor i design liczą się przy wyborze – najważniejsza dla Pań jest funkcjonalność i uniwersalność modelu. Płeć piękna coraz częściej rezygnuje z małych i zwinnych modeli na rzecz komfortowych i dających poczucie bezpieczeństwa SUVów i aut terenowych. Joannę Zientarską, Klaudię Podkalicką oraz Aleksandrę Kutz zapytaliśmy nie tylko o ulubione modele odpowiadające kobiecym potrzebom ale również o to czy można w ogóle mówić o aucie stworzonym dla kobiet i czy jest ono synonimem miejskiego auta. Propozycje zestawiliśmy z 400 tysiącami ogłoszeń dodanych w minionym roku w serwisie OTOMOTO.

Auto miejskie czyli jakie?

 

Kobiety szukają auta inaczej niż mówią utarte stereotypy. Wcale nie kolor i design liczą się przy wyborze idealnego auta – najważniejsza dla Pań jest funkcjonalność i uniwersalność modelu. Każdy ma jednak swoje własne preferencje i upodobania. Jakie cechy powinno mieć auto łatwo poruszające się w ruchu miejskim? Będą to mniejsze modele o niedużej pojemności silnika. Nie tylko pozwolą na łatwe manewrowanie ale świetnie sprawdzą się również w zakorkowanej przestrzeni. Samochody miejskie będą częściej napędzane benzyną, jednak mogą pojawić się również ekonomiczne diesle, hybrydy a nawet droższe modele na prąd. Jako auta miejskie świetnie sprawdzą się również hatchbacki oraz coupé.

Jakie modele polecają kobiety związane z branżą motoryzacyjną? Niesztampowo...

 

Miejskie auto okiem Joanny Zientarskiej

 

„Osobiście nie lubię podziału na auta damskie i męskie, bo stał się w obecnych czasach sztuczny. Znam wielu mężczyzn jeżdżących małymi autami i wiele kobiet, które kochają ogromne SUV-y. Tak naprawdę to nie płeć ma znaczenie tylko preferencje. Każdemu podobają się inne samochody i do czego innego służą. Jednak większość ludzi  wkłada do jednego worka sformułowania "kobiecy" i "miejski".  To trochę absurdalne zważywszy na fakt, że to panie najczęściej wożą dzieci do szkoły i robią zakupy. Dlatego nierzadko wybierają większe samochody zamiast miejskich maluchów. Niewątpliwie jednak małe miejskie auta mają mnóstwo uroku i może właśnie dlatego kojarzone są z płcią piękną. Co nie przeszkadzało mojemu tacie, który przez wiele lat jeździł designerskim Fiatem 500.” – mówi Joanna Zientarska.

 

Urodziwy Opel Adam to według dziennikarki motoryzacyjnej auto idealne do miejskiej jazdy. Drugie miejsce przyznała znanemu modelowi Renault Twingo, którego ceni między innymi za napęd na tył, dzięki któremu auto może zawracać w miejscu. Ci, którzy kochają gokartowy styl jazdy i lubią się trochę powyróżniać z tłumu powinni zdecydować się na MINI – w dowolnej wersji. Czwarte miejsce powędrowało do Smarta, czyli modelu sprawdzonego przez najbardziej zatłoczone miasta Europy można nim zaparkować przodem, bokiem i w dowolnej konfiguracji. Na piątym miejscu wybór nietypowy – Jeep Renegade, który jest rozwiązaniem dobrym nie tylko do miasta.

 

Idealne auto dla kobiety według Klaudii Podkalickiej

 

Dla kierowcy rajdowo - wyścigowego Klaudii Podkalickiej idealnym autem jest Porsche Macan – wyjaśnia:

 

“Pokonujemy rocznie, coraz więcej kilometrów, samochód staje się naszym drugim domem (nawet trzymamy tam część naszej garderoby) dlatego zaczynamy coraz bardziej zwracać uwagę nie tylko na kolor ale przede wszystkim piękno, elegancję, wygodę, bezpieczeństwo i oczywiście moc.  To wszystko o czym wspomniałam daje nam Macan. W jego wnętrzu można się po prostu rozpłynąć. Biorąc pod uwagę, że kobiety kochają luksus to idealne auto." - mówi Klaudia Podkalicka, kierowca rajdowy i wyścigowy.

 

Mercedes Klasy A to według Podkalickiej auto zmysłowe i sprytne, wręcz stworzone dla kobiet. Ma w sobie “to coś” również znany i lubiany Golf, który uplasował się na miejscu trzecim. Kolejne trafiło do Forda Focusa, który delikatnie wchodzi w sportową nutę przez co fajnie odzwierciedla charakter i pokazuje w kobietach pazur. Polecany jest również zwinny i dynamiczny Mini Cooper - miejski, gadżeciarski pełen różnorodności model.

 

Miejskie auto okiem Aleksandry Kutz

 

Dziennikarka motoryzacyjna Aleksandra Kutz za kandydata na idealne auto do jazdy miejskiej uważa Volkswagena Golfa - uważa, że to “auto małe, sprawne, dosyć tanie oraz już kultowe - wygrywało nawet Monte Carlo” - podkreśla Kutz. Drugie miejsce przyznałaby BMW E36, które według niej mogłoby stać się zarówno modelem kolekcjonerskim jak i towarzyszem do rozpoczęcia sportowej przygody szczególnie z driftem. Kolejny typ to Subaru Forester model bardzo wygodny i stabilny, nadaje się nie tylko do wypraw po mieście ale również jazdy z całą rodziną. Czwarte miejsce przyznałaby Mercedesowi Klasy C, piąte natomiast stylowemu Bentleyowi Turbo R.

 

“Zwykle doradzam samochody ze sprawdzonych źródeł, bardzo sprawne technicznie to najważniejsze a drugie takie z którymi kierowca sobie poradzi, więc uważajmy z ilością koni, gabarytami i rodzajem napędu. Przyjaciółce z dwójką dzieci, proponuję więc kombi ewentualnie wyższe auto typu suv z napędem na cztery, jeśli uwielbiają też dalsze wycieczki, uwaga na bardzo duże samochody, przy których nie pamięta się zwykle że mają dłuższą drogę hamowania bo są cięższe, czasem mniej stabilne na asfaltowych drogach i napęd na cztery zupełnie inaczej reaguje niż np ten na przednią oś, o parkowaniu nie wspomnę. Ważnym czynnikiem jest również spalanie po pierwsze ekologia, po drugie budżet na paliwo, zatem singielce która często jeździ po mieście niewielki samochód kompaktowy, który mało pali i jest tani w utrzymaniu w zupełności wystarczy. Jeśli business women szuka auta reprezentacyjnego wskazuję jej dość klasyczne limuzynowe :) Jeszcze inna strona to samochody sportowe dla kobiet aktywnych. Zatem najważniejsza kategoria to nasze potrzeby umiejętności i finanse, jeśli auto ma częściej jeździć niż stać.” - mówi dziennikarka motoryzacyjna Aleksandra Kutz.

 

Tab.1. Ulubione „miejskie auta” wg kobiet z branży motoryzacyjnej wraz ze średnimi cenami dla najpopularniejszych roczników tych modeli na OTOMOTO.

 

 

                

Joanna Zientarska poleca:

Najpopularniejszy rocznik polecanego modelu na OTOMOTO

Średnia cena najpopularniejszego rocznika (zł)

1

Opel Adam

2016

52 479

2

Renault Twingo III

2015

30 671

3

Mini Cooper

(tak naprawdę Mini w każdej wersji będzie idealne)

2002

12 714

4

Smart

2000

5 050

5

Jeep Renegade

2016

102 059

 

Klaudia Podkalicka poleca:

Najpopularniejszy rocznik polecanego modelu na OTOMOTO

Średnia cena najpopularniejszego rocznika (zł)

1

Porsche Macan

2016

323 316

2

Mercedes A Klasa

2013

78 900

3

Volkswagen Golf VII

2016

86 537

4

Ford Focus

2005

12 128

5

Mini Cooper

2002

12 714

 

Ola Kutz poleca:

Najpopularniejszy rocznik polecanego modelu na OTOMOTO

Średnia cena najpopularniejszego rocznika (zł)

1

Volkswagen Golf V

2004

15 182

2

BMW E36

1995

4 855

3

Subaru Forester

2006

26 369

4

Mercedes C Klasa

2001

11 888

5

Bentley Turbo R

1989

39 000

 

Źródło: Wywiady OTOMOTO

 

Dla kobiety na OTOMOTO - Golf, Opel i Astra

 

Najczęściej oferowane auta świetnie odnajdujące się w przestrzeni miejskiej czyli Volkswagen Golf, Opel Astra oraz Corsa (typ nadwozia hatchback) zostały wytypowane na podstawie 400 tysięcy ogłoszeń, które pojawiły się w minionym roku w serwisie OTOMOTO.

 

Tab.2. Najczęściej oferowane „miejskie” modele na OTOMOTO w 2016 roku.

 

           

       Marka                              

Model

(Hatchback)

Udział wystawień (%)

Najpopularniejszy rocznik

Średnia cena dla najpopularniejszego rocznika

1

Volkswagen

Golf

6,1%

1999

6 458

2

Opel

Astra

4,4%

2005

14 519

3

Opel

Corsa

4,3%

2007

14 939

4

Audi

A3

3,2%

2003

14 908

5

Volkswagen

Polo

3,2%

2003

8 887

6

Toyota

Yaris

2,6%

2007

16 634

7

Renault

Clio

2,5%

2006

11 836

8

Ford

Focus

2,4%

2005

12 836

9

Ford

Fiesta

2,4%

2009

19 795

10

Honda

Civic

1,9%

2007

26 269


Źródło: Statystyki OTOMOTO.

 

Autor: Natalia Syguła

 

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Ilustracje

O nas

Serwis OTOMOTO działa już od 12 lat. Jesteśmy liderem na rynku ogłoszeń motoryzacyjnych w Polsce. Od początku naszej działalności przyświecał nam jasny cel – zadowolenie klienta. Nasz zespół to ludzie, dla których pasją jest tworzenie rozwiązań, pomagających kupować i sprzedawać pojazdy. Naszym priorytetem jest ciągły wzrost wiarygodności, dlatego nieustannie dążymy do budowania wzajemnego zaufania. OTOMOTO to nie tylko ogłoszenia. To także wiedza i unikalne statystyki, z których korzystają dziennikarze i profesjonaliści branży motoryzacyjnej.